Щодня я стикаюся з однією і тією ж ситуацією на об'єктах. Замовник, часто приватний забудовник або прораб, тикає пальцем у каталог і каже: «Давайте сюди семикамерний профіль, бо в нас холодно». Це класична помилка сприйняття, яка коштує клієнту зайвих 20-30% бюджету без реального виграшу в комфорті. Ринок віконних конструкцій перенасичений маркетинговими гаслами про «космічні технології» та «максимальну кількість повітряних камер». Але як практик, який щодня працює з тепловізорами та протоколами випробувань, я мушу сказати незручну правду: кількість камер у профілі — це лише один, і далеко не завжди вирішальний, параметр у рівнянні теплозбереження.
Давайте відкинемо рекламні брошури і поговоримо мовою фізики та нормативних документів. Коли ми говоримо про теплотехнічні характеристики вікна, нас цікавить лише одна цифра — Uw (коефіцієнт теплопередачі всього віконного блоку). Чим він нижчий, тим тепліше вікно. І тут починається найцікавіше: профіль займає лише 20-25% площі стандартного вікна. Решту 75-80% — це склопакет. Тож чи має сенс гнатися за семикамерним профілем, якщо в нього вставлено звичайний двокамерний склопакет з алюмінієвою дистанційною рамкою? Відповідь ви знайдете в цій статті, де ми розберемо вплив конструкції профілю на загальний Uw, спираючись на ДБН В.2.6-31:2021 та європейські стандарти EN.
Фізика процесу: чому профіль пропускає тепло?
Щоб зрозуміти вплив камер, треба розібратися, звідки взагалі беруться втрати тепла в ПВХ-профілі. Полівінілхлорид сам по собі є непоганим теплоізолятором, його коефіцієнт теплопровідності значно нижчий, ніж у алюмінію чи сталі. Однак профіль — це не суцільний шматок пластику. Це складна екструзійна система з внутрішніми перегородками, які утворюють замкнені порожнини — камери.
Повітря в цих камерах працює як ізолятор. Чим більше камер, тим довший шлях має пройти тепловий потік від зовнішньої сторони профілю до внутрішньої. Це називається збільшенням термічного опору. Але є нюанс, про який мовчать менеджери в салонах: статика повітря. Якщо камера занадто широка, всередині неї починається конвекція — циркуляція повітряних мас, яка, навпаки, прискорює перенесення тепла. Тому просто «роздути» профіль недостатньо; камери мають бути оптимального розміру, зазвичай від 5 до 10 мм.
Роль металевого армування
Це той «слон у кімнаті», про який часто забувають. ПВХ-профіль не має достатньої жорсткості, щоб тримати власну вагу та вітрові навантаження, особливо у великогабаритних конструкціях. Тому всередину основної камери вставляють сталеве армування (П-подібне або замкнене).
Сталь — це чудовий провідник тепла. Її коефіцієнт теплопровідності приблизно в 1000 разів вищий, ніж у пластику. Якщо армування розташоване невдало або має контакт із зовнішньою стінкою профілю, воно стає містком холоду. У семикамерних системах виробники часто намагаються рознести армування далі від холодних зон або використовувати менший переріз металу, компенсуючи це геометрією пластику. Але якщо армування суцільне і проходить крізь весь профіль, додаткові камери з боків дають мізерний приріст теплоізоляції.

Математика Uw: де ховається тепло?
Давайте поглянемо на формулу розрахунку коефіцієнта теплопередачі віконного блоку. Згідно з стандартом ДСТУ EN ISO 10077-1, загальний коефіцієнт Uw розраховується як середньозважене значення теплопередачі профілю (Uf), склопакета (Ug) та лінійного коефіцієнта теплопередачі на стику склопакета і профілю (Ψg).
Формула виглядає так:
Uw = (Uf × Af + Ug × Ag + Ψg × lg) / Aw
Де:
- Uf — коефіцієнт теплопередачі профілю (frame).
- Af — площа профілю.
- Ug — коефіцієнт теплопередачі скління (glazing).
- Ag — площа скління.
- Ψg — лінійний коефіцієнт теплопередачі на краю склопакета (зазвичай 0,06–0,08 Вт/(м²·К) для теплої рамки і до 0,10 для алюмінію).
- lg — довжина периметра склопакета.
- Aw — загальна площа вікна.
Подивіться на цю формулу уважно. Площа скління (Ag) завжди значно перевищує площу профілю (Af). У стандартному вікні 1300×1400 мм частка профілю становить близько 22%. Це означає, що навіть якщо ви візьмете профіль з ідеальним Uf = 0,8 Вт/(м²·К) (що є рекордним показником для 7-8 камер), але вставите в нього склопакет з Ug = 1,1 Вт/(м²·К), загальний Uw вікна буде близько 1,0–1,05. Якщо ж ви візьмете профіль із Uf = 1,4 (звичайна 3-камерна система), але поставите енергозберігаючий склопакет з Ug = 0,6, загальний Uw вийде близько 0,75. Відчуваєте різницю?
Порівняння систем: 3, 5, 6 чи 7 камер?
На ринку України переважають системи з монтажною шириною 58-60 мм (3 камери), 70 мм (5 камер) та 76-80+ мм (6-7 камер). Давайте розберемо їхню ефективність в умовах нашого клімату.
3-камерні системи (клас економ)
Це профілі з монтажною шириною 58-60 мм. Їхній коефіцієнт Uf зазвичай коливається в межах 1,6–1,8 Вт/(м²·К). Де застосовувати: Неопалювані балкони, літні кухні, господарські приміщення, вікна в підсобках. Вердикт практика: Для житлових приміщень у Києві (кліматична зона II) такі вікна вже не відповідають сучасним вимогам енергоефективності, якщо не використовувати спеціальні термовставки всередині армування, що рідко роблять в економ-сегменті.
5-камерні системи (золота середина)
Монтажна ширина 70 мм. Це найпопулярніший клас в Україні. Uf таких профілів зазвичай становить 1,2–1,4 Вт/(м²·К). Де застосовувати: Квартири, офіси, приватні будинки з індивідуальним опаленням. Вердикт практика: Це оптимальний баланс ціни та якості. З хорошим склопакетом та теплою рамкою таке вікно легко проходить вимоги ДБН для більшості житлових будівель.
6-7 камерні системи (преміум та пасивні будинки)
Монтажна ширина від 76 мм і більше. Uf може досягати 0,9–1,1 Вт/(м²·К). Часто мають додаткові контури ущільнення (3 замість 2). Де застосовувати: Панорамне скління, будинки з низьким енергоспоживанням (Passivhaus), північна сторона будівель, регіони з суворими зимами (Карпати). Вердикт практика: Має сенс тільки у комплексі з «теплим» склопакетом (Ug < 0,7). Ставити 7-камерний профіль під звичайне скло — це як одягнути теплу куртку, але залишитися в тонких шкарпетках.
Нормативна база України (ДБН В.2.6-31:2021)
Як фахівець, я завжди орієнтуюся не на відчуття «тепло-холодно», а на цифри в нормативних документах. Основним документом, що регулює теплову ізоляцію будівель в Україні, є ДБН В.2.6-31:2021 «Теплова ізоляція будівель». Цей документ гармонізовано з європейськими нормами, і він чітко визначає мінімальні значення опору теплопередачі (R) для огороджувальних конструкцій залежно від кліматичної зони.
Україна поділяється на кліматичні зони. Київ та більшість центральних областей належать до Зони II. Згідно з ДБН, для вікон, балконних дверей та світлових ліхтарів у житлових будинках мінімальне значення опору теплопередачі (R0 min) має становити не менше 0,60 м²·К/Вт (для новобудов та реконструкції вимоги можуть бути жорсткішими, до 0,75-0,80 м²·К/Вт залежно від типу опалення).
Переведемо це в зрозуміліший коефіцієнт Uw (Uw = 1/R). Для R = 0,60, Uw має бути ≤ 1,67 Вт/(м²·К). Для R = 0,75, Uw має бути ≤ 1,33 Вт/(м²·К).
Тепер підставимо наші профілі:
- 3-камерний профіль + звичайний склопакет (4-16-4): Uw ≈ 2,6–2,8. Не проходить.
- 3-камерний профіль + i-скло (енергозберігаюче): Uw ≈ 1,4–1,5. Проходить з натяжкою для старих норм, але не для нових енергоефективних будинків.
- 5-камерний профіль + двокамерний i-склопакет: Uw ≈ 1,1–1,2. Впевнено проходить вимоги ДБН В.2.6-31:2021.
- 7-камерний профіль + мультифункціональний склопакет: Uw ≈ 0,8–0,9. Резерв для майбутнього та економії газу/електрики.
Склопакет вирішує все
Повернемося до тези про те, що скло займає 80% площі. Багато хто думає, що «двокамерний склопакет» — це вже тепло. Технічно двокамерний склопакет — це три скла і дві камери між ними (формула 4-10-4-10-4). Але саме по собі повітря в камерах склопакета працює гірше, ніж повітря в камерах профілю, через випромінювання.
Щоб отримати реальний виграш, необхідно використовувати енергозберігаюче скло (Low-E). На нього наноситься мікроскопічне покриття з іонів срібла, яке відбиває теплове випромінювання від обігрівачів та батарей назад у кімнату. Звичайне скло має емисітет близько 0,83 (сильно випромінює тепло). i-скло (мягке покриття) має емисітет 0,04. Це змінює Ug склопакета з 1,1 Вт/(м²·К) до 0,7–0,8 Вт/(м²·К).
Якщо ж ви хочете максимального ефекту від 7-камерного профілю, вам потрібен аргоновий заповнювач у камерах склопакета та мультифункціональне скло. Аргон важчий за повітря, він зменшує конвекцію всередині склопакета, знижуючи теплопередачу ще на 5-10%.
Тепла дистанційна рамка: останній рубіж оборони
Є ще один елемент, який часто ігнорують, але який критично впливає на Uw та ризик появи конденсату по краю скла. Це дистанційна рамка, яка розділяє скла в склопакеті. Класична варіація — алюмінієва рамка. Алюміній промерзає миттєво. Взимку температура по краю склопакета може падати до +5...+7°C, тоді як у центрі скла вона +15°C. Це створює зону ризику для цвілі на укосах.
У системах з високими вимогами до теплоізоляції (де ми використовуємо 5-7 камерні профілі) обов'язково має стояти «тепла рамка» (warm edge). Вона виготовляється з нержавіючої сталі, пластикових композитів або спеціальних сплавів з низькою теплопровідністю. Заміна алюмінієвої рамки на теплу знижує лінійний коефіцієнт Ψg з 0,08 до 0,04–0,05 Вт/(м·К). У перерахунку на загальний Uw великого вікна це може дати виграш у 0,05–0,07 одиниці. Це небагато, але саме ці 0,05 часто вирішують, чи буде плакати ваше вікно взимку, чи ні.
Практичний кейс: будинок під Києвом
Щоб закріпити теорію, розглянемо реальний приклад з моєї практики. Об'єкт: приватний будинок площею 200 м² у передмісті Києва (Зона II). Опалення — газовий котел. Замовник хотів зекономити на вікнах, але боявся холодних підвіконь.
Варіант 1 (Економія на профілі): Профіль: 3 камери, 58 мм (Uf = 1,7). Склопакет: Двокамерний 32 мм, одне i-скло, аргон, алюмінієва рамка (Ug = 0,9). Розрахунковий Uw вікна: 1,35 Вт/(м²·К). Вартість: Умовно 100%.
Варіант 2 (Баланс): Профіль: 5 камер, 70 мм (Uf = 1,3). Склопакет: Двокамерний 32 мм, одне i-скло, аргон, тепла рамка (Ug = 0,8). Розрахунковий Uw вікна: 1,15 Вт/(м²·К). Вартість: +15% до вартості Варіанту 1.
Варіант 3 (Максимальна теплоізоляція): Профіль: 7 камер, 76 мм (Uf = 1,0). Склопакет: Двокамерний 40 мм, два i-скла, аргон, тепла рамка (Ug = 0,6). Розрахунковий Uw вікна: 0,85 Вт/(м²·К). Вартість: +45% до вартості Варіанту 1.
Аналіз: Перехід з Варіанту 1 на Варіант 2 коштував небагато, але дав суттєве покращення комфорту (температура на внутрішній поверхні профілю взимку вища на 2-3 градуси). Це усунуло ризик конденсату. Перехід на Варіант 3 дав ще кращий Uw, але окупність такого рішення за рахунок економії газу в умовах України становить близько 15-20 років. Для постійного проживання це виправдано комфортом (відсутність тяги від вікон), для дачі — економічно недоцільно.
Ми обрали Варіант 2 для всіх житлових кімнат, а для неопалюваної котельні та гаража — спрощену версію Варіанту 1 (без аргона, але з i-склом). Це раціональний підхід, який базується на фізиці, а не на маркетингу.
Поширені помилки замовників
За роки роботи я виокремив кілька типових помилок, які призводять до того, що дорогі вікна не працюють як треба:
- Ігнорування монтажного шва. Навіть найкращий 7-камерний профіль з Uw=0,8 перестане працювати, якщо його встановити на одну піну без паро- та гідроізоляційних стрічок (за вимогами ДБН В.2.6-22). Піна гігроскопічна, вона вбирає вологу, промерзає і стає провідником холоду. Правильний монтаж — це 50% успіху теплоізоляції.
- Вибір профілю «на око». Замовники часто обирають профіль за товщиною стінки. Пам'ятайте: є клас А (зовнішня стінка ≥ 3 мм) і клас В (≥ 2,5 мм). Для великих вікон клас В може дати деформацію рами з часом, що порушить щільність притвору і збільчить втрати тепла через щілини, незалежно від кількості камер.
- Відсутність мікропровітрювання. Герметичні вікна з високим Uw створюють ефект термоса. Без припливу свіжого повітря вологість зростає, випадає конденсат, і вікно здається «холодним», хоча насправді проблема у вентиляції.
Висновки: як обрати розумно?
Підсумовуючи викладене, можу дати чітку рекомендацію для більшості випадків будівництва в Україні:
Не женіться за кількістю камер як за самоціллю. Семь камер у профілі не врятують від холоду, якщо склопакет «голий». Алгоритм вибору для Києва та Центральної України: 1. База: 5-камерний профіль (70 мм) класу А. Це надійний стандарт. 2. Склопакет: Обов'язково енергозберігаючий (i-скло). Бажано з аргоном. 3. Рамка: Вимагайте «теплу» дистанційну рамку. Це невелика доплата, яка суттєво впливає на комфорт по периметру. 4. Монтаж: Контролюйте виконання монтажного шва згідно з ДСТУ. 5. Документи: Вимагайте у виробника протокол випробувань або сертифікат, де вказано реальний Uw для конкретної конфігурації вікна, а не загальні фрази з каталогу.
Якщо ж ви будуєте пасивний будинок або ваші вікна виходять на північ у відкрите поле — тоді так, має сенс дивитися в бік 7-камерних систем з потроєним склінням. Але для 90% житлових об'єктів 5 камер у профілі + якісне скло — це формула ідеального балансу.
Комментарии
Зарегистрируйтесь, чтобы получать уведомления о новых комментариях.